utjecaj strukture molekule na kiselo bazna svojstva

Ime i prezime: Amalija Kulić amalija.kulic200@gmail.com

Ovo je jako općenito pitanje i pomalo me podsjeća na dane kad su na E-školu redovito pristizala pitanja s frazom "sve o". Na njega se jedino može odgovoriti isto tako općenito: ako neka molekula ima funkcionalnu skupinu koja može primiti hidron, onda je ta molekula bazna; ako neka molekula ima funkcionalnu skupinu koja može otpustiti hidron, onda je ta molekula kisela; ako neka molekula može i primiti i otpustiti hidron, onda se radi o molekuli koja je i bazna i kisela, što se kraće veli amfoterna. Molekule iz treće kategorije često se znadu pojaviti i kao tzv. Zwitterioni, u kojima je hidron preselio s kisele na baznu skupinu pa sad na sebi imaju i pozitivan i negativan naboj.

Ako te kojim slučajem zanimaju neki finiji utjecaji, poput steričkih, induktivnih ili rezonancijskih efekata, zatim konformacija ili čak koordinacije s drugim molekulama, morat ćeš postaviti konkretno pitanje jer je molekulski svijet previše šarolik, a da bi se to dalo kratko opisati.