Pozdrav, imam jedno pitanje u vezi danjeg školovanja. Ja sam trenutno završila treći razred opće gimnazije. Zanima me kemija i željela bih ju studirati na pmf-u ili fkit-u. Eh sad, naišla sam na forumima, a i ovako općenito da se s fkit-om ne može naći posao. Ista situacija i s pmf-om. Znam da ste već pisali gdje se sve kemičari mogu zaposliti, ali me i dalje strah da ne ću moći pronaći posao te da ću se morati zaposliti izvan svoje struke. Je li situacija stvarno takva da ne ću moći pronaći posao? Koji od ta dva fakulteta je bolje odabrati? Srce me vuče na fkit, a glava na pmf. Hvala Vam i ispričavam se što nisam postavila kemijsko pitanje.

Ime i prezime: Ema Mačak macak.ema2@gmail.com

Netko je svojedobno rekao da srce pokreće, a glava usmjerava. Ili tako nekako.

Da ne ponavljam napisano u prethodnim odgovorima na slična pitanja (npr. ovo, ovo, ovo i ovo), reći ću ukratko da ćeš na dilemu između PMF-a i FKIT-a riješiti tako da se zapitaš zanima li te više znanstveno istraživanje ili industrijska primjena kemije, odnosno želiš li otkrivati nove stvari ili rješavati konkretne tehničke probleme. Što se zaposlenja tiče, ključna pitanja su ona o udaljenosti. Koliko si daleko spremna ići od vlastite struke, odnosno od vlastite kuće? Ako ti je prihvatljiva emigracija, dovoljan uvjet za naći posao vezan za kemiju je da ga tražiš. Ako ti je uz laboratorijski rad prihvatljiva i npr. nastava iz kemije ili srodnih predmeta, onda ćeš eventualno nenalaženje posla riješiti pohađanjem i polaganjem didaktičkih kolegija.

Naravno, svako predviđanje stanja stvarî pet-šest godina u budućnost nezahvalan je posao, budući da je biosfera, a s njome i njezin podsustav zvan čovječanstvo, kaotičan i ne uvijek predvidljiv sustav.

I, još naravnije, mnoge korisne informacije o PMF-u, FKIT-u i drugim, ne nužno kemijskim fakultetima možeš čuti iz prve ruke na Smotri Sveučilišta u Zagrebu. Ove se godine ona održava od 21. do 23. studenog, u Studentskom centru u Savskoj.