Poštovani! Zamolio bih pomoć (postupak) ovog zadatka! U odmjernu tikvicu od 250,0 cm3 ulije se 25 cm3 otopine KMno4 množinske koncentracije 1,5 mol/dm3 i nadopuni destiliranom vodom do oznake. Izračunaj množ.konc. otopine KMno4 nakon razrjeđivanja! (koliko sam skužio volumen vode 225 mL, pa sam onda izračunao množinu vode i izračunao množ.konc formulom c=n/V.) S dobivenom množ.konc. vode sam zbrojio zadanu množ.konc. KMno4. Ne znam je li postupak ispravan...Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Nisam posve siguran da sam shvatio sve detalje tvog postupka, ali ono što sam uspio shvatiti ne čini mi se kao dobar postupak.

Zadatak ćeš riještiti tako da najprije izračunaš množinu kalijeva permanganata sadržanog u 25 mL otopine kalijeva permanganata koncentracije 1,5 mol/L prema formuli:

n(KMnO4) = c1(KMnO4V1(KMnO4).

Zatim ćeš izračunati množinsku koncentraciju otopine nastale dodavanjem vode u polaznu otopinu prema formuli:

c2(KMnO4) = n(KMnO4) / V2(KMnO4).

Naravno, V2(KMnO4) iznosi 250 mL. Ako nešto ne bude jasno, javi nam se ponovno.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr