Poštovani! Koja će se tvar izlučiti na anodi tijekom elektrolize vodene otopine magnezijeva sulfata? A. Mg B. O2 C. H2 D. H2O Odgovor je O2. Zašto? Hvala:)

Ime i prezime: Marko dalić markodalic@gmail.com

Na anodi se zbiva oksidacija, tako da je pitanje što od ovoga može biti produkt elektrolitičke oksidacije. Magnezij ne može jer magnezidne anione sasvim sigurno nećemo naći u vodenoj otopini. Kisik može jer je u svojim spojevima tipično prisutan u negativnim oksidacijskim stanjima. Vodik ne može jer hidridne anione nećemo naći u vodenoj otopini. Voda ne može jer ona ne nastaje elektrolitičkom oksidacijom.

Drugi pristup zadatku bio bi od samog sustava koji se elektrolizira. U vodenoj otopini magnezijevog sulfata mogu se oksidirati sulfatni anion (u persulfatni) i voda (u kisik). Što će nastati, ovisi u prvom redu o naponu i koncentraciji otopine. Kako persulfat nije ponuđen, opet smo među odgovorima prisiljeni odabrati kisik.