Za članke u kojima su elektrode (1)AuCl3/Au i ZnCl2/Zn,(2)Cu(NO3)2/Cu i AgNO3/Ag odredite:a)koliki ce biti naponi clanaka,b)koje se reakcije odvijaju u clancima,c)koja je elektroda pozitivni,a koja negativni pol pojedinog galvanskog clanka,d)kako se dobiveni clanci mogu shematski prikazati...unaprijed hvala ako mi netko pomogne

Ime i prezime: Katarina

 


Rješavanje ovakovih zadataka uglavnom se vrti oko tablica s elektrodnim redukcijskim potencijalima. Ako nemaš nijednu pri ruci, poslužit će ona s Wikipedije. Tu dolazimo do jednog problemčića, a to je točan sastav polučlanka. AuCl3 u principu ne postoji u otopini, već ćemo naći ione poput npr. [AuCl3(OH)]. Njega na onoj listi nema, već se moramo odlučiti između tetrakloroaurata(III) i zlatovog(III) kationa, čiji su redukcijski potencijali inače sasvim pristojno različiti. S obzirom na to da se za ostala tri metala mogu naći redukcijski potencijali za sâme katione (tj. hidratirane katione), možemo isto napraviti i sa zlatovim kationom.
Nakon što smo našli relevantne redukcijske potencijale, slijedi usporedba. Redukcija će se zbivati na onom polučlanku koji ima viši redukcijski potencijal, budući da taj potencijal, kako mu i ime kaže, govori koliko se je neka tvar sklona reducirati. To onda određuje i reakcije na elektrodama, a također i njihove identitete: na katodi se zbiva redukcija, a na anodi oksidacija. Kako se redukcijom troše elektroni, a oksidacijom oslobađaju, to slijedi i da će na katodu elektroni dolaziti, e kako bi se združili sa zlatovim(III) kationima u zlatove atome, dok će se oksidacijom cinkovih atoma razdvajati atomi od svojih elektrona, pri čemu će novonastali cinkovi kationi odlaziti u otopinu, a elektroni preko vodiča u katodu. Dakle, imamo anodu s koje elektroni odlaze i katodu na koju elektroni dolaze. To znači da je anoda negativna, budući da ima višak negativnog naboja, dok je katoda, kojoj negativnog naboja (tj. elektronâ) fali, pozitivna.

S time sad možemo na shematski prikaz. On se svodi na to da napišemo što imamo u galvanskom članku. Po konvenciji, s lijeve strane imamo anodu, a s desne katodu. Na anodi se s lijeve strane piše reducirani oblik, a s desne oksidirani, dok se za katodu s lijeve strane napiše oksidirani, a s desne reducirani. Granice faza označavaju se okomitim crtama, a granica između polučlanaka (npr. elektrolitni most) dvostrukom okomitom crtom. Ukratko, shema prvog članka trebala bi izgledati ovako:

(A; ‒) Zn(s)|Zn2+(aq)||Au3+(aq)|Au(s) (K; +)

Oznake za elektrode i polaritet nisu obavezne, ali stavio sam ih tako da na jednom mjestu budu prisutne sve informacije.

Na kraju preostaje još račun. On se u principu svodi na to da od redukcijskog potencijala katode oduzmeš redukcijski potencijal anode, a za eventualne komplikacije pogledaj ovdje.

Usput, jedan stariji odgovor na slično pitanje možeš naći ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija