Zasto se kod jodometrijskog odredivanja dikromata skrob kao indikator dodaje pri kraju titracije? Hvala

Ime i prezime: Antonio

Razlog zbog kojega se škrob ne dodaje odmah, nego tek neposredno prije postizanja točke ekvivalencije, jest taj što je kompleks joda sa škrobom relativno stabilan, intenzivne je tamnoplave do crne boje i disocira relativno sporo, tj. da bi se iz njega posve otpustio jod treba neko vrijeme, pa ako bi se škrob dodao prerano kompleksa bi nastalo puno i postojala bi realna opasnost da se otopina pretitrira, tj. da se doda više reagensa za titraciju nego što je potrebno i dovoljno za reakciju s jodom. Tome bi se načelno moglo doskočiti tako da se nakon svake dodane kapi reagensa pričeka neko vrijeme da se uspostavi ravnoteža, ali puno bolje rješenje je titrirati jod dokle god se vidi žuto-smeđa boja, a kada ta boja gotovo nestane, onda se doda škrob pri čemu nastane intenzivno obojeni kompleks preostalog joda sa škrobom i onda se titrira do nestanka te boje.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr