Potovani, Trudim se neke stvari sama shvatiti međutim ne ide. Brzina reakcije 2CO+O2--> 2CO2 mjerena promjenom koncentracije CO iznosi -0.001mol/(L s). Kolika je brzina te reakcije iskazana promjenom koncentracije O2? Ja dobijem rješenje 0.0005 mol/(L s), a u rješenju je -0.0005 mol/(L s). Da li se slažate da je rješenje krivo? Nema mi baš logike da je brzina negativna s obzirom da je izraz za brzinu za navedenu reakciju sljedeći: v=-1/2*Dc(CO)/Dt=-Dc(O2)/Dt=1/2*Dc(CO2)/Dt; Povezat ću brzine uz pomoć koeficijenata jer se on troši duplo manjom brzinom, a brzinu reakcije označit ću sa r: r=-1/2*(-0.001 mol L-1-s-1)= 0.0005 mol L-1 s-1 Hvala!

Ime i prezime: Mirjana Vrdoljak vrdoljak.mirjana3@gmail.com

Ja bih rekao da je rješenje u skladu sa zadatkom, s tim da se zadatak možda mogao i bolje sročiti, te da ste u vlastitom računu naprosto zaboravili jedan minus. Naime, ako krenete od ispravnog omjera koji ste naveli:

(dc(CO)/dt)/(‒2) = (dc(O2)/dt)/(‒1)

dobit ćete izraz: