Molim Vas pomoc sa ovim zadatkom 100ml 0,1M otopine Fe2+ titrira se otopinom 0,02M KmnO4 uz 1M H2SO4. Potrebno je izracunati elektrodni potencijal prije i nakon tocke ekvivalencije. Nakon TE kada je dodano 105ml KMnO4 elektrodni potencijal racunam formulom E(Mn)=E°(Mn)+0.059/5 log[MnO4-]/[Mn2+] Pri racunanju koncentracija dobivam negativan rezultat pa me zanima ako mozda znate u cemu grijesim, tj ako mi mozete napisati izraz za racunanje koncentracija MnO4- i Mn2+

Ime i prezime: Mateja M mateja.matus@hotmail.com

Prije točke ekvivalencije elektrodni potencijal računa se iz koncentracija željezovih(III) i željezovih(II) kationa, a poslije nje iz koncentracija permanganatnih i manganovih(II) iona te vrijednosti pH (budući da u redukciji permanganata sudjeluju i hidroni), dok će u točki ekvivalencije on biti jednak aritmetičkoj sredini standardnih elektrodnih potencijala za redukciju permanganata u manganov(II) kation te redukciju željezovog(III) kationa u željezov(II) kation (redom 1,51 V i 0,77 V). U principu, u onu formulu trebao bi ulaziti i pH, ali ovdje je on zgodno namješten na nepromjenjivu nulu, tako da ispada iz nje i preostaje ova koju si napisala. Ako me pamćenje ne vara, formula je u redu i trebala bi dati suvisle brojke.
Ono što mi nije jasno je na što misliš pod "negativnim rezultatom". Kako su koncentracije dosta lijepo podešene u zadatku, može se i napamet vidjeti da će omjer u formuli biti 5/100 (100 mL titransa odlazi na oksidaciju željeza, 5 mL je suviška, a kako je koncentracija manganovih atoma u oba slučaja ista, to će te brojke dati omjer dviju manganskih vrsta), što logaritmiranjem daje negativnu vrijednost, budući da je manje od jedan. Ako je to tvoj negativan rezultat, onda naprosto imaš točno rješenje. Ako imaš neki drugi negativan rezultat, javi o čemu je točno riječ.

Za slučaj da je problem u manjku riješenih zadataka za vježbu, jedan možeš naći ovdje, a još pokoju formulu ovdje.