Poštovani! Zanima me kako jednostavno odrediti količinu nitrita i nitrata u uzorku vode?Lp

Ime i prezime: Nataša Muža natasamuza@yahoo.com

Jedan razmjerno jednostavan pristup određivanju nitritâ i nitratâ u uzorku vode opisan je u učeničkom projektu "Ekološka istraživanja rijeke Bjelovacke i Česme". Moguće je i nabaviti kakav set za određivanje kvalitete vode ili tla, s tim da ne mogu ništa posebno preporučiti, budući da s tim setovima nisam nikad radio. Poznato mi je tek da postoje i da ih barem neke škole nabavljaju, pa čak i koriste.
Ako si u stanju nabaviti potrebne kemikalije, ali nemaš pristupa nikakvom spektrofotometru, mogući pristup bio bi da si prvo napraviš otopine nitritâ i nitratâ s rasponom koncentracija (npr. desetak njih) koji bi pokrivao ono što se nađe u prirodnim vodama, zatim na njima napraviš testove te poslikaš dobivene rezultate i koristiš ih kao skalu za usporedbu s prirodnim uzorcima.