Kako da najjednostavnije shvatim, "skontam" valenciju elemnata. Ako može navedite i primjer. Unaprijed hvala

Ime i prezime: kerim Popović kerim108@hotmail.com

 


Moraš poći od sljedećih postavki:

1. Valencija vodika je +1.

2. Valencija kisika je +2.

3. Suma valencija u kemijskoj formuli treba biti jednaka 0 za neutralne jedinke (NH3 kako je vodik +1 onda dušik mora biti -3 da bi sve bilo nula) ili naboju jedinke u slučaju iona (ClO3- kako je kisik -2 onda klor mora biti +5 da bi sve bilo -1).

4. Trebaš li recimo odrediti valenciju nekog elementa u spoju onda onda ne može u pravilu biti veća od 8 (inače ne bi smjela biti veća od broja elektrona u valentnoj ljusci no to vjerojatno ne znaš što je).

Recimo ovako spoj neka bude fosforov pentoksid. Iz imena je vidljivo da u emprijskoj formuli mora biti 5 kisikovih atoma. Koliko je onda fosforovih atoma? Pa jedan ne može biti jer će se prekršiti pravilo 4. E sad je li 2, 3, 4 ili 5? Načiniš li tako da uzmeš prvo prihvatljivo rješenje nećeš u pravilu pogriješiti! Dakle P2O5 će biti empirijska formula, a valencija fosfora +5.

5. Dogodi li se da ti je prema zadanoj formuli valencija nekog elementa necijeli broj onda to znači da svi atomi tog elementa nemaju jednaku valenciju u spoju. Primjerice, u oksidu željeza Fe3O4, prema pravilu 2, valencija željeza izlazi +8/3. To znači da su dva atoma trovalentna (+3), a jedan je dvovalentan (+2).

S ovim pravilima tebao bi uspjeti u većini slučajeva. No kad su pravila u pitanju uvijek ima i iznimaka.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija