Molim za pomoc oko ovog pitanja: Da li redukcijom aldehida nastaju primarni alkoholi, a redukcijom ketona sekundarni alkoholi? A oksidacijom primarnih alkohola nastaju aldehidi, a oksidacijom sekundarnih alkohola ketoni? Unapred zahvalan

Ime i prezime: Milorad Radonjic miloradradonjic00@gmail.com

Kratak odgovor glasi: Da, redukcijom aldehida nastaju primarni alkoholi, redukcijom ketona nastaju sekundarni alkoholi, oksidacijom primarnih alkohola nastaju aldehidi, a oksidacijom sekundarnih alkohola nastaju ketoni.

Tom odgovoru ipak valja dodati i podatak da redukcijom aldehida i ketona jačim reducensima mogu nastati i alkani, oksidacijom primarnih alkohola jačim oksidansima mogu nastati karboksilne kiseline, te da potpunom oksidacijom primarnih, sekundarnih i tercijarnih alkohola u konačnici nastaju ugljikov dioksid i voda.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr