Evo mene opet vam se javljam sa pitanjem, a kao prvo želim da pohvalim vašu stranicu jer ovo je stvarno nešto za svaku pohvalu,a pitanje glasi postoji li način kako dobiti vodu u kojoj nema mjehurića zraka, mi to postižemo kuhanjem ,naravno na temp 100C jer nam to služi za određivanje specifične gustoće npr kamena kojeg usitnimo na veličinu manju od 0,063mm te taj prah prethodno osušen stavljamo u piknometre od 100cm3, kuhamo 2-3 sata ,hladimo do 25C, dopunimo vode do vrha stavimo čep i vagamo, a ja se pitam može li se nekim načinom dobiti dejonizirana voda da izbjegnemo to kuhanje,negdje navode upotrebu vakuma u eksikatoru ali mi tu opremu nemamo tako da ne možemo ni na taj način određivati gustoću...pa se pitam jel to kuhanje sasvim dovoljno da dobijemo stvarnu gustoću kamenog praha ili tla po potrebi ispitivanja...zahvaljujem

Ime i prezime: Sara Alpeza alpeza_s@yahoo.com

 


Mjehurići zraka koji se pojave u piknometru dolaze od atomsferskih plinova otopljenih u vodi, što će reći uglavnom od kisika i dušika. Plinovi se, naime, bolje otapaju u hladnijoj vodi, tako da voda koja je bila čuvana na nekom hladnijem mjestu, a nakon toga došla na toplije, s vremenom otpusti nešto mjehurićâ.
Problem se, očito, može riješiti ili tako da se spriječi otapanje zraka u vodi, ili tako da se zrak iz nje istjera netom prije nego što će se voda koristiti. Za prvi pristup ne vidim drugog rješenja osim toga da se voda čuva pri temperaturi višoj od one na kojoj se radi. Nisam siguran koliko je to izvedivo jer bi trebalo imati prostor ili spremnik u kojemu će uvijek biti vruće.
Drugi pristup može se izvesti barem na tri načina. Iskuhavanje je svakako najjeftiniji, premda i najdosadniji pristup. Možda bi vam se isplatilo da jednostavno prokuhate nekoliko litara vode i spremite ih za daljnju uporabu na neko razmjerno toplo mjesto (kroz ljeto to može biti i laboratorij, ako nije intenzivno hlađen). Pristup s vakuumiranjem također radi, a ako ste u kontaktu s kakvom kompanijom koja se bavi analitikom, možda će imati koji rashodovani HPLC s uređajem za odzračivanje vode, koji u principu i jest prilagođena vakuumska pumpa. Ne znam koliko su takvi uređaji česti, ali znam da ih se ponekad nađe, budući da su mjehurići zraka neizostavan, premda sustavno riješen problem u HPLC-u. Treći pristup bilo bi propuhivanje nekog plina kroz vodu, idealno helija. Puno mjehurićâ u vodi u principu znači ogromnu relativnu površinu, tako da će otopljeni plinovi razmjerno lako izaći iz vode, dok se helij neće otopiti u znatnoj mjeri (praktično iskustvo govori mi o nekih pola sata propuhivanja kroz nekoliko litara vode, takvim mlazom da površina bude malo uzburkana). Mana helija je to da je prilično skup, a jedini drugi jednako netopljiv plin, vodik, nažalost je eksplozivan.

Još jedan pristup koji mi pada na pamet, a za koji nisam siguran bi li bio učinkovit, bio bi da nabavite ultrazvučnu kupelj i pripremljene uzorke sonicirate oko minutu, ili dok svi mjehurići ne odu. Tu bih ipak dodao upozorenje da ne znam kako se piknometri osjećaju u ultrazvučnim kupeljima tj. mogu li puknuti od sonikacije.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija