Hvala na dosadašnjim odgovorenim pitanjima. Možete mi ukratko objasniti nomeklaturu arena. Kako možemo znati kako "idu" brojevi po redu u benzenskom prstenu ( idu li 1,2,3,4,5,6....), ili kao kazaljka na satu??, a u nekim spojevima poput 1,2,4-tribrombenzena (da brojevi idu kao kazaljka na satu onda bi bilo 3,5,6-tribrombenzen) , možete pojasniti kako znati koji brojevi su u pitanju? Hvala unpr. na odgovoru!

Ime i prezime: marija rubak jajanqi@gmail.com

Koliko je smjer obrojčavanja ugljikovih atoma bitan, najbolje ćeš si predočiti tako da si zamisliš molekulu benzena s ugljikovim atomima obrojčenima u smjeru kazaljke na satu i onda ju pogledaš s druge strane. Sad će ista molekula biti obrojčena u suprotnom smjeru.
Numeriranje tj. obrojčavanje ugljikovih atoma aromatske jezgre vodi se ukratko principom da atomi na kojima su funkcionalne skupine s (naj)višim prioritetima imaju (naj)niže redne brojeve. Ako su funkcionalne skupine odnosno supstituenti isti, onda gledaš da imaju što manje lokante tj. brojeve koji govore gdje se nalaze na molekuli.
U konkretnom slučaju (1,2,4-tribrombenzena), imaš dvanaest zamislivih načina na koje ćeš obrojčati ugljikove atome: šest u smjeru kazaljke na satu i šest u suprotnom smjeru. Od svih tih smjerova odmah možeš otpisati sve one kod kojih na prvom ugljikovom atomu nije atom broma, budući da tu očito lokanti mogu biti manji. Nakon toga preostaje ti šest načinâ kod kojih obrojčavanje počne od nekog ugljikovog atoma na kojemu je bromov atom. Lokanti bi kod njih redom bili 1,2,4; 1,4,6; 1,2,5; 1,3,6; 1,3,4; i konačno 1,4,5. Od njih će najbolja biti ona kombinacija kod koje je zbroj lokanata najmanji.

Za vježbu ti evo nekoliko neispravnih imena, iz kojih trebaš naći ispravna:
2,3-diklorbenzen
1,6-dietilbenzen
2,4,6-tribrombenzen
4,5-diklorbenzojeva kiselina
6-metilanilin
4,5-dimetoksibenzaldehid

Tema je inače puno veća, tako da sam se i s objašnjenjem i zadacima zadržao blizu tvog pitanja. Ako ih riješiš i želiš provjeru, javi kakva su po tebi ispravna imena, a javi se i ako imaš još nomenklaturnih pitanja. Za sveobuhvatniji pristup nomenklaturi organskih spojeva bit će pak najbolje da odradiš što imaš u udžbeniku i onda se javiš nastavniku da ti preporuči ili posudi još koju prikladnu knjigu.