Bok! Opet ja!Evo jednog zadatka, koji mi je uzeo puno vremena, ali nikako da ga riješim:kiselina koja ulazi u sastav octa i jedan alkohol imaju jednake relativne molekulske mase. A) izračunaj relativnu mol.masu kiseline! Htjela bih da mi objasnite sve od a do ž, jer mi veoma važno da to skopčam!I jaš bih Vas zamolila, da mi odgovorite i na moje predprošlo pitanje(jednadžbe)! Unaprijed sam Vam veoma zahvalna! Odgovori su mi potebni do početka drugog tjedna-najkasnije do srijede

Ime i prezime: KATJA ŠČAVNIČAR katja.scavnicar@vz.hinet.hr

Kiselina koja ulazi u sastav octa je octena (ili etanska) kiselina, CH3COOH. Njezina se molekula (što je vidljivo iz formule) sastoji od 2 atoma ugljika, 4 atoma vodika i 2 atoma kisika, pa je zato njezina relativna molekulska masa jednaka 2 · 12 + 4 · 1 + 2 · 16 = 60. Alkohol čija je relativna molekulska masa jednaka relativnoj molekulskoj masi octene kiseline zove se propanol, C3H7OH. Kako smo došli do toga da je baš propanol traženi alkohol? Pa jednostavno, računamo molekulske mase alkoholâ jednog po jednog, i dobivamo:

metanol, CH3OH, Mr = 32
etanol, C2H5OH, Mr = 46