Željeznom se predmetu mase 1450 g, temperature 180*C hlađenjem snizila unutarnja energija za 65,3 kJ. Specifični toplinski kapacitet željeza je 450 J Kg-1 K-1. Na koju se temperaturu ohladio željezni predmet? Može li pomoć kako rješiti zadatak?

Ime i prezime: marija rubak jajanqi@gmail.com

Za rješavanje ovog zadatka trebat će ti formula koja pokazuje odnos između topline izmijenjene između tijela i okoline (Q) i promjene temperature tijela (Δϑ). Ona glasi:

Q = m·c·Δϑ

gdje je m masa tijela (predmeta), a c specifični toplinski kapacitet materijala od kojega je tijelo načinjeno.

Iz te formule slijedi da je:

Δϑ = Q / (m·c).

Kada u tu formulu uvrstimo vrijednosti zadane u zadataku, dobivamo:

Δϑ = 65300 J / (1,45 kg · 450 J kg−1 K−1) = itd.

Konačna temperatura tijela (ϑ2) bit će jednaka početnoj temperaturi (ϑ1 = 180 °C) umanjenoj za Δϑ:

ϑ2 = ϑ1 − Δϑ.

Važna napomena: brojčana vrijednost Δϑ ista je neovisno o tome je li izražena u kelvinima i u Celsiusovim stupnjevima, jer se radi o razlici temperatura, a ne o temperaturi. Drugim riječima, ako izračunaš da je Δϑ = 25 K (izmišljen primjer), umjesto toga možeš slobodno pisati Δϑ = 25 °C.

Ako negdje zapne, javi nam se ponovno s konkretnim pitanjem.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr