U kojim se procesima energija oslobađa,a kojima troši? a) H2O(s) -> H2O(l) b) H2O(l) -> H2O(g) c) H2O(l) -> H2O(s) d) H2O(g) -> H2O(s)

Ime i prezime: Eva irenamrsic254@gmail.com

Kad nastaju nove kemijske veze, energija se oslobađa, dok za kidanje kemijskih veza treba uložiti energiju. Kad se neka tvar tali, dio veza među česticama te tvari mora se prekinuti. Tim se prekidanjem omogućava kretanje čestica, s tim da one i dalje ostaju u bliskom kontaktu. Da bi se neka tvar prevela u plinovito stanje, moraju se prekinuti sve veze među njezinim česticama.

Ovo bi trebalo biti dovoljno informacija za riješiti zadatak. Ako i dalje nisi sigurna u svoje odgovore, upiši u tražilicu E-škole "egzoterm" ili "endoterm" pa ćeš naći još pokoje pitanje srodne tematike, često sa slikovitim objašnjenjima.