Dobar dan, zanima me kako izgleda manganatni ion prikazan Lewisovom simbolikom ( jesu li dva ksika povezana jednostrukom,a dva dvostrukom vezom ili su sva 4 kisika s manganom povezana dvostrukom vezom?) Molim i objašnjenje. Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Izabela izabela.sabolic@gmail.com

Ako prebrojiš valentne elektrone u manganatnom anionu, naći ćeš da ih ima 33. Kad sve to rasporediš po manganovom atomu povezanom s četiri kisikova atoma, ispast će da zadnji mora ići na manganov atom. Nakon toga, vidjet ćeš da manganov atom ima dva pozitivna naboja, a kisikovi atomi svaki po jedan negativni. To znači da bez puno krzmanja možeš s dva kisikova atoma po jedan nevezni elektronski par preseliti u vezu s manganom. Time ćeš doći do onoga što si opisala u pitanju, s tim da će na centralnom atomu biti dodatni elektron (zbog čega je cijeli anion zapravo radikal). Također, treba imati na umu to da je struktura koju dobiješ jedna od šest jednako vrijednih struktura, različitih samo po tomu kako stoje jednostruke i dvostruke veze.

Ako ove upute nisu od koristi, ili čak ni razumljive, upiši u tražilicu E-škole "lewis" ili "lewisov" pa među rezultatima potraži odgovore koji imaju detaljne upute kako nacrtati Lewisovu strukturu nekog spoja.