Pomiješano je 50cm3 natrijeve lužine koncentracije 0.368 mol/dm3 s 50 cm3 fosforne kiseline koncentracije 0.184 mol/dm3. Izračunaj masu kristalnog produkta.

Ime i prezime: Borna Pepelko bornaija@gmail.com

Kako su volumeni isti, a koncentracija natrijeve lužine dvostruko veća od koncentracije fosforne kiseline, spomenute dvije tvari reagirat će u omjeru 2:1, što znači da će nastati natrijev hidrogenfosfat. Ta sol iz vode može kristalizirati kao dihidrat, heptahidrat, oktahidrat ili dodekahidrat, a postoji i kao bezvodna sol. Ako ne znamo koji će hidrat(i) nastati, ne možemo ni izračunati masu produkta. Ako ti tko došapne na koju su tvar mislili autori zadatka, njegovu ćeš masu dobiti tako da pomnožiš volumen i koncentraciju fosforne kiseline s molarnom masom produkta.