Poštovani, radimo jedan školski projekt i trebam informaciju. Je li moguće spektrofotometrijski odrediti metanol i etil-acetat u alkoholnim pićima (ili drugim uzorcima)? I kako konkretno, s kojim reagensima?

Ime i prezime: Darija Feher daffy001@gmail.com

Koncentracije metanola i etil-acetata u alkoholnim pićima određuju se standardiziranim metodama koje uključuju plinsku kromatografiju (GC), tekućinsku kromatografiju velike djelotvornosti (HPLC), masenu spektrometriju (MS) ili neku kombinaciju navedenih metoda (npr. GC-MS, HPLC-MS).

Je li te koncentracije moguće odrediti i nekako drugačije? Vjerojatno jest, ali ne vidim smisla niti razloga zašto "otkrivati toplu vodu" kada postoje standardni i u praksi dobro provjereni načini kako se to radi.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr