Poštovani, možete li mi riješiti sljedeći zadatak: Pripremljena je otopina otapanjem 500 mg natrijeva acetata trihidrata u vodi. Koliko je brojnost ugljikovih atoma u pripremljenoj otopini? Unaprijed se zahvaljujem.

Ime i prezime: Katarina Ćaćić -

Kako voda ne sadrži ugljik, svi ugljikovi atomi u otopini potječu od natrijevog acetata trihidrata. Iz formule te soli, CH3COONa(H2O)3, vidi se da svaka formulska jedinka sadrži dva ugljikova atoma. To znači da će brojnost ugljikovih atoma biti dvostruko veća od brojnosti formulskih jedinki natrijevog acetata trihidrata:

N(C) = 2⋅N(CH3COONa(H2O)3)

= 2⋅n(CH3COONa(H2O)3)⋅L

= 2⋅L⋅m(CH3COONa(H2O)3)/M(CH3COONa(H2O)3)

Isti se rezultat može dobiti i pomoću unificirane jedinice atomske mase tj. preko relativne atomske mase:

N(C) = 2⋅N(CH3COONa(H2O)3)

= 2⋅m(CH3COONa(H2O)3)/mf(CH3COONa(H2O)3)

= 2⋅m(CH3COONa(H2O)3)/(Mr(CH3COONa(H2O)3)⋅u)

P.S. Izvorno pitanje greškom je pobrisano, ali sačuvali smo sâm tekst, tako da odgovor sad ima "zakašnjeli" datum. Ispričavamo se za tu omašku.