Uzorak mase 4g koji sadrži Cl- ione otopljen je u deioniziranoj vodi i prenesen u odmjernu tikvicu od 200ml te je odmjerna tikvica dopunjena do oznake. Alikvot od 25 ml titriran je standardnom otopinom srebrova nitrata. Standardna otopina srebrova nitrata pripremljena je otapanjem točno 1,7000g srebrova nitrata u 100ml deionizirane vode. Za titraciju Cl-iona utrošeno je 12,05 ml standardne otopine srebrova nitrata. Izračunajte maseni udio aluminijeva klorida u uzorku. Hvala !

Ime i prezime: Margareta J

Ovaj zadatak ima jednu manu. Traži da se odredi maseni udio aluminijevog klorida u uzorku, a da se nigdje ne tvrdi da su svi kloridni anioni prisutni baš kao aluminijev klorid. Ono što se iz danih informacija može napraviti je izračunati maseni udio kloridnih aniona u uzorku.

Pretpostavimo li da su svi kloridni anioni prisutni kao aluminijev klorid, zadatak se rješava u nekoliko koraka:

w(AlCl3) = m(AlCl3)/m(uzorak)

= n(AlCl3M(AlCl3)/m(uzorak)