Pozdrav,treba mi pomoc sa sljedecim zadatkom Analitičar je dobio na analizu uzorak koji je sadržavao H2C2O4x2H2O,ali mu je zabunom bilo rečeno da treba naći postotak KHC8H4O4.Ako je uzorak sadržavao 25% H2C4O4×2H2O,koliki je maseni udio KHC8H4O4 analitičar našao? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Mario Ž. mariozderic100@gmail.com

Ovaj zadatak nije rješiv ako nije poznato kako je analitičar određivao sastav smjese. Oksalna se kiselina, naime, može određivati i kiselinsko-baznom i redukcijsko-oksidacijskom titracijom, pri čemu se kiselinsko-bazna titracija može izvoditi do prve ili druge točke ekvivalencije. K tomu, za KHC8H4O4 nije uopće rečeno što je, tako da nam preostaje tek nagađanje.

To je ono s čime i nastavljam dalje. Formula KHC8H4O4 odgovara kalijevom hidrogenftalatu (ili izoftalatu ili tereftalatu). Iz toga ću zaključiti da se najviše ima smisla baviti kiselinsko-baznom titracijom, i to do druge točke ekvivalencije, budući da se oba spoja mogu odrediti jedino titracijom jakom bazom, uz indikator koji mijenja boju duboko u lužnatom području.

S tim pretpostavljenim zaključkom može se krenuti u račun:

wobs.(KHC8H4O4) = mobs.(KHC8H4O4)/m(uzorak)

= nobs.(KHC8H4O4Mr(KHC8H4O4)/m(uzorak)

= 2·n(H2C2O4(H2O)2Mr(KHC8H4O4)/m(uzorak)

= 2·(m(H2C2O4(H2O)2)/Mr(H2C2O4(H2O)2))·Mr(KHC8H4O4)/m(uzorak)

= 2·(w(H2C2O4(H2O)2m(uzorak)/Mr(H2C2O4(H2O)2))·Mr(KHC8H4O4)/m(uzorak)

= 2·w(H2C2O4(H2O)2Mr(KHC8H4O4)/Mr(H2C2O4(H2O)2)

Usput bih dometnuo da je u ovom zadatku, slično ovomu, gdje je poznat sastav rude, ali ne i titransa pripravljenog u laboratoriju, stvarnost malčice izvrnuta: traži se podatak na putu do onog konačnog, koji je već poznat. Da se meni dogodila greška kao u zadatku, na početku zadatka raspolagao bih s pogrešnom brojkom i informacijom o tomu gdje je greška. Kad bih pak već znao koja je točna brojka, onda me ona pogrešna uopće ne bi zanimala. Baš kao što me, u slučaju prethodnog zadatka, ne bi zanimao sastav titransa ako bih već znao sastav rude.