Pozdrav, trebala bih pomoć oko jednog zadatka koji mi nije baš najjasniji, a glasi: Otopljeno je 0,5000 g piroluzita i u tu otopinu dodan poznati volumen otopine NaAsO2. Nakon potpune redukcije, suvišak arsenita retitriran je s 30,00 mL KMnO4, c(1/5KMnO4) = 0,1000 mol/L. Ako je nađeno da je maseni udio MnO2 u piroluzitu 86,93 %, koliko je As2O3 bilo u dodanoj otopini arsenita?

Ime i prezime: Ana Grčić anagrcic11@gmail.com

Nije ni meni zadatak baš najjasniji, tako da ću odmah upozoriti da improviziram. Kao jedinu informaciju koju nemam otprije u glavi koristit ću podatak da manganov dioksid može oksidirati arsenite u arsenate. S tom ću informacijom biti hrabar i smisliti jednadžbu reakcije:

MnO2(s) + 2 H+(aq) H3AsO3(aq) → Mn2+(aq) + H3AsO4(aq) + H2O(aq)

U njoj računam s time da oksidacija vjerojatno neće ići bez kiseline, dok tvrdnju iz zadatka, da je manganov dioksid iz piroluzita negdje otopljen kao takav, jednostavno preskačem, kao bezobrazno neistinitu.

Druga potrebna jednadžba bit će ona za oksidaciju arsenita permanganatom:

2 MnO4(aq) + 5 H3AsO3(aq) + 6 H+(aq) → 2 Mn2+(aq) + 5 H3AsO4(aq) + 3 H2O(l)

I u ovoj reakciji računam s time da bez kiseline neće biti ništa od oksidacije, pogotovo ne od toga da permanganat ode skroz do mangana(II). Ako je u jednadžbama i štogod krivo, stehiometrija vjerojatno nije, tako da možemo na stehiometrijske odnose, koji su u ovom zadatku ključni. Preciznije, ključna je jednadžba koja govori o tomu kako ukupnu množinu arsenita izraziti pomoću manganovog dioksida i kalijevog permanganata, koji su njime reducirani:

n(NaAsO2) = n(H3AsO3)

= n(MnO2) + 5/2·n(KMnO4)

Množina manganovog dioksida u rudi dobit će se množenjem mase rude s masenim udjelom manganovog dioksida te dijeljenjem dobivene mase s molarnom masom manganovog dioksida, a množina kalijevog permanganata množenjem volumena i koncentracije otopine. Za slučaj da to nije očito, množina petinâ formulske jedinke kalijevog permanganata pet puta je veća od množine sâmog kalijevog permanganata, budući da svako cijelo ima pet petina. To znači da je koncentracija permanganata pet puta manja od koncentracije ovih petina.