Pozdrav, na koji način bismo mogli odrediti kolika je vrijednost pH otopine koja sadrži 0,0100 M NaOH i 0,1000 M NH3?

Ime i prezime: Ana Grčić anagrcic11@gmail.com

Po svoj prilici, pH takve otopine neće biti znatno viši od 12. No, uvijek je bolje računati, negoli pretpostavljati.

Jednadžba s kojom počinjemo trebala bi biti dobro poznata:

NH3 + H2O ⇌ NH4+ + OH

kao i pripadna formula za konstantu ravnoteže:

Kb(NH3) = [NH4+][OH]/[NH3]

Pritom vrijedi da je ukupna koncentracija hidroksidnih aniona jednaka zbroju koncentracije natrijeve lužine i koncentracije hidroksidnih aniona nastalih dehidroniranjem vode te da je koncentracija hidroksidnih aniona nastalih dehidroniranjem vode jednaka koncentraciji amonijevih kationa, budući da su upravo na njima završili vodi oduzeti hidroni:

Kb(NH3) = [NH4+](c(NaOH) + [NH4+])/(c(NH3) − [NH4+])

Rješavanjem te kvadratne jednadžbe dobije se ravnotežna koncentracija amonijevih kationa, a time i koncentracija hidroksidnih aniona koji potječu od dehidroniranja vode amonijakom. Nju se može pribrojiti koncentraciji natrijevog hidroksida da se dobije ukupna koncentracija hidroksidnih aniona. Iz nje se onda mogu redom dobiti pOH i pH. Prema mojem računu, pH takve otopine iznosi 12,01.

Zadatak srodan ovome možeš vidjeti ovdje.