U jednoj analizi uzeto je 30 ml uzorka pitke vode iz kojeg je naftalen ekstrahiran s 10 ml toluena. Distribucijski omjer naftalena između vode i toluena određen je pripremom vodene otopine naftalena masene koncentracije 15mg/L. Za ekstrakciju je uzeto 30 ml pripremljene ot.i ekstrahirano s 30 ml toluena. Nakon provedene ekstrakcije masa naftalena zaostala u vodenoj fazi iznosila je 36×10^-6g. Kolika je efikasnost ekstrakcije? Hvala!

Ime i prezime: Margareta margareta.jerecic@gmail.com

Efikasnost ekstrakcije je u principu postotak otopljene tvari koji bude ekstrahiran. Dakle, sve što treba napraviti je podijeliti razliku početne i konačne mase otopljene tvari u vodi s polaznom masom te tvari u vodi:

η = mekstr.(naftalen)/muk.(naftalen)

= (muk.(naftalen) ‒ most.(naftalen))/muk.(naftalen)

= (γaq(naftalen)·V(voda) ‒ most.(naftalen))/(γaq(naftalen)·V(voda))

Ako ti ispadne da je efikasnost ekstrakcije 92 %, onda nam se rezultati slažu, a ako ispadne drugačije, prvo provjeri da ti nije koja masa ili volumen u krivoj jedinici, a onda, ako je i dalje drugačije, javi svoj rezultat pa da lociramo grešku.