Za neutraliziranje 50,0 mL otopine KHC2O4 troši se 30,00 mL otopine NaOH, koncentracije 0,1000 mol/L. Koliko će se mililitara otopine KMnO4, koji sadrži 2,9820 g KMnO4 u litri otopine, trošiti za oksidaciju 25,0 mL otopine oksalata (u kiseloj sredini)?

Ime i prezime: Paula Huzjak paula.huzjak@gmail.com

Vrlo sličan zadatak, zajedno sa svim formulama bitnim za rješavanje, možeš naći ovdje, tako da ću ovdje samo opisati ključne korake u rješavanju.

Prvo treba iz volumena i koncentracije natrijeve lužine te volumena otopine kalijevog hidrogenoksalata izračunati koncentraciju kalijevog hidrogenoksalata, a zatim iz koncentracije i volumena drugog uzorka otopine kalijevog hidrogenoksalata izračunati prvo množinu, a zatim masu potrebnog kalijevog permanganata. Na kraju treba masu permanganata podijeliti sa zadanom masenom koncentracijom i eto volumena otopine.