Topljivost amonijaka je 897 g u 1 L vode, a klora 5,0 g u 1 L vode pri 0°C. Objasnite bi li se s klorom mogao prikazati pokus vodoskoka?

Ime i prezime: Magdalena thomas.shelby365@gmail.com

Ovo mi se čini mrvicu prejednostavnim pitanjem, tako da ću, umjesto da jednostavno dam odgovor na njega, opisati kako postići da se vodoskočni pokus može izvesti i s klorom. Očito, da bi pokus uspio, trebat će jako podići topljivost klora u vodi. Kako klor u vodi disproporcionira na klorovodičnu i hipoklorastu kiselinu, ravnoteža između klora i spomenute dvije kiseline može se jako pomaknuti udesno tako da se u vodi otopi neka jaka lužina, npr. natrijeva, koja će neutralizacijom uklanjati primarne produkte otapanja klora u vodi.

Još pokoju informaciju o vodoskočnom pokusu naći ćeš ako u tražilicu E-škole upišeš "vodoskok".