Molim vas da mi ogovorite na pitanje. Koji se alkohol bolje otapa u mastima, butan-2-ol ili oktan-1,2-diol? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Luka Kos lukakos2004@gmail.com

Hvala na vrlo zanimljivom pitanju. Odgovor mu, naime, ne znam i nisam siguran gdje ga naći, osim eksperimentalnim putem. Ako kojim slučajem radiš nekakav projekt ili se jednostavno zanimaš za kemiju, možda ne bi bilo zgorega da pokušaš samostalno odrediti topljivost tih dvaju alkohola u određenim uljima ili mastima.

Ako nemaš vremena ili uvjetâ za eksperimentalni rad, do brze procjene topljivosti butan-2-ola i oktan-1,2-diola možeš doći temeljem njihovih topljivosti u vodi. Alkoholi su, naime, građeni od dijelova koji su srodni vodi i dijelova koji su srodni mastima, točnije, alkanima, tako da se može očekivati da će alkohol koji je topljiviji u vodi biti netopljiviji u mastima, odnosno da će alkohol slabo topljiv u vodi biti dobro topljiv u mastima.
Podaci koje sam skupio s Wikipedije vele da se pri 25 °C u litri vode može otopiti 290 grama butan-2-ola, dok je topljivost oktan-1,2-ola (doduše, pri neznanoj temperaturi) svega 7,5 grama po litri vode. Vodeći se prije opisanom logikom, usudio bih se reći da je oktan-1,2-diol znatno topljiviji u mastima, negoli butan-2-ol.