Dobar dan, trebala bi mi pomoć oko ovog zadatka iz titracije: 10,0 mL otopine peroksida vodika, koja sadrži 20,0 % H2O2 (gustoća 1,0725 g/mL), razrijeđeno je na 1000,0 mL. Koliko će mililitara otopine KBrO3 (1,00 mL ekvivalentan je s 11,5 mg čistog SnCl22H2O) biti potrebno za titriranje 20,0 mL otopine peroksida? Hvala unaprijed na odgovoru! :)

Ime i prezime: Bruna Prusac bruna.prusac@gmail.com

U ovaj se zadatak kreće s dvjema kemijskima jednadžbama:

BrO3 + 3 H2O2 → Br + 3 O2 + 3 H2O

BrO3 + 3 Sn2+ + 6 H+ → Br + 3 Sn4+ + 3 H2O

Ni za jednu od njih nisam siguran kako bi prošle u koliziji sa stvarnošću, budući da mi nisu poznate titracije bromatima. Isto tako, siguran sam da se u vodi neće naći kositrovih(IV) kationa. Međutim, stehiometrijski bi sve trebalo biti na mjestu, a upravo nam je stehiometrija ovdje bitna, tako da se neću baviti prekopavanjem literature u nadi da ću naći konkretne reakcijske uvjete, ako već ne propise po kojima se ove titracije imaju raditi.

Dalje će trebati izračunati koncentraciju otopine vodikovog peroksida, a može i koncentraciju otopine kalijevog bromata. Prva je trivijalna:

c(H2O2) = n(H2O2)/V(razr. otopina)

= (m(H2O2)/M(H2O2))/V(razr. otopina)

= (w(H2O2m(konc. otopina)/M(H2O2))/V(razr. otopina)

= (w(H2O2ρ(konc. otopina)·V(konc. otopina))/(V(razr. otopina)·M(H2O2))

Do volumena otopine bromata sad možemo doći tako da izračunamo množinu vodikovog peroksida u uzorku, primijetimo da je ona ekvivalentna istoj množini kositrovih(II) kationa i onda tu množinu pomnožimo molarnom masom kositrovog(II) klorida dihidrata. Dobivenu masu treba podijeliti s 11,5 mg da se dobije volumen potrebne otopine kalijevog bromata, izražen u mililitrima.
Dulji put do volumena otopine je da iz mase kositrovog(II) klorida dihidrata izračunamo njegovu množinu, iz nje množinu kalijevog bromata, a iz množine konačno koncentraciju otopine. Nakon toga se vraćamo vodikovom peroksidu, kojemu treba izračunati množinu, iz nje množinu potrebnog kalijevog bromata, a iz te množine, dijeljenjem s prije izračunatom koncentracijom, konačno možemo dobiti i volumen potrebne otopine.