Pozdrav! Možete li mi pomoći riješiti ovaj zadatak: Koja od navedenih kemijskih formula pripada molekuli najjače kiseline? A. CCl3COOH B. CCl2HCOOH C. CClH2COOH D. CH3COOH Ne znam riješavam li ga preko stupnja disocijacije ili nekako drukčije. I ako biste mi mogli malo pojasniti na koji način računamo stupanj disocijacije. Hvala unaprijed!

Ime i prezime: Laura

Ono po čemu se četiri nabrojane kiseline razlikuju broj je klorovih atoma. Klor je elektronegativan element, što znači da je sklon navlačenju negativnog naboja na sebe. Taj se utjecaj inače nazivlje induktivnim efektom. U ovom slučaju on je bitan jer je jedan od ključnih parametara koji određuju jakost neke kiseline relativna stabilnost aniona koji nastaje odcjepljivanjem hidrona. Što je anion stabilniji, to je kiselina jača. Anion će pak biti to stabilniji što je negativni naboj više raširen po molekuli. Tipični načini na koji se negativni naboj može raširiti su rezonancija i indukcija.

Prethodne informacije trebale bi biti od pomoći, dok za drugo pitanje pomoći možda i nema. Naime, ja ga naprosto ne razumijem. Da bi se nešto računalo, moramo imati nekakve polazne podatke iz kojih ćemo dalje računati. Računanje po sebi (Rechnen an sich) možda postoji u kakvom ogranku moderne filozofije, ali ne i u kemiji. Dok ne javiš iz čega bi računala stupanj disocijacije, preporučio bih pogledati u arhivu, konkretno zadatke u kojima se spominje stupanj disocijacije. U njima se uglavnom iz stupnja disocijacije računa nešto drugo, ali ima i pokoji u kojemu se računa baš stupanj disocijacije.