Poštovanje,javljam se iz jednog građevinskog laboratorija pa vas molim da mi odgovorite kakva je razlika u primjeni između Sodium sulfate decahydrate (H20Na2O14S ili Na2SO4 x 10 H2O) i Sodium sulfate anhydride... potrebno nam je za ispitivanje kamena na kristalizaciju soli pa je u normi navedena upotreba decahydrate, a mi imamo na stanju Na2SO4 bezvodni, koji bi rado upotrijebili ako to neće utjecati na rezultat ispitivanja. Još da napomenem da je naveden način pravljenja rastvora: ...14% solution of sodium sulfate decahydrate ( 14g Na2SO4x10H2O for every 86 g de-ionised water)The density of this solution at 20 C is 1055 kg/m3, pa naše pitanje glasi: da bi dobili navedenu gustoću rastvora,koliko na litar vode bi trebali prema ovome dodati Na2SO4 anhydride...Zahvaljujem

Ime i prezime: Sara Alpeza alpeza_s@yahoo.com

Ako se radi s vodenom otopinom, jedina razlika između bezvodnog natrijevog sulfata i natrijevog sulfata dekahidrata je u količini koju treba otopiti. U natrijevom sulfatu dekahidratu maseni udio vode iznosi:

w(H2O, Na2SO4(H2O)10) = 10·Mr(H2O)/Mr(Na2SO4(H2O)10)

= (10·18,015 g/mol)/(322,20 g/mol)

= 55,91 %

Maseni udio natrijevog sulfata u dekahidratu bit će, dakle, 44,09 %.

To znači da umjesto 14 g natrijevog sulfata dekahidrata treba uzeti 6,2 grama bezvodnog natrijevog sulfata te ga otopiti ne u 86 grama, nego u 93,8 grama, odnosno mililitara vode. Te se količine, jasno, mogu udeseterostručiti pa se za nešto manje od litre otopine miješa 62 grama bezvodnog natrijevog sulfata i 938 mL vode. U litru čiste vode ići će pak 66 grama bezvodne soli.

Detalj na koji još možda vrijedi obratiti pozornost stanje je bezvodne soli. Ona u određenoj mjeri navlači vlagu iz zraka pa stariji uzorci mogu sadržavati i određene količine vode. Ako imate novu ili barem rijetko do nikad otvaranu bocu, onda je sol vjerojatno posve bezvodna. Ako je pak boca stara, a sol, umjesto da bude fini prašak, u grudicama, vodu se lako istjera tako da se sol neko vrijeme grije iznad 100 °C. Vodu, naime, gubi malo ispod 33 °C.