1. reakcijom 8.09 g kalcija nastalo je 11.22 kalcijeva oksida. Izračunaj masu kisika koji je reagirao s kalcijem 2. reakcijom aluminija i joda dobiveno je 6.25 g aluminijeva jodida. Kolika je masa aluminija koji je reagirao s 5 g joda

Ime i prezime: Gabrijela Pavkovic gapavkovic@gmail.com

Ako su zamiješane količine reaktanata takve da u reakciji svi budu utrošeni, zadaci su trivijalni i svode se na oduzimanje. Dakle, u prvom zadatku od mase kalcijevog oksida treba oduzeti masu kalcija i eto mase kisika. U drugom pak treba od mase aluminijevog jodida oduzeti masu joda i eto i mase aluminija.
No, kako to općenito ne mora biti slučaj, bolje je ipak provjeriti kakvi su brojčani omjeri reaktanata i produkata.

Za to je najbolje za oba zadatka prvo napisati jednadžbe reakcije:

2 Ca + O2 → 2 CaO

2 Al + 3 I2 → 2 AlI3

Iz tih jednadžbi vidi se u kojem brojčanom odnosu reagiraju elementi u zadacima pa se mirno može na račun.

Podijeli li se masa kalcija s umnoškom njegove relativne atomske mase i unificirane atomske jedinice mase, dobije se brojnost kalcija:

N(Ca) = m(Ca)/ma(Ca)

= m(Ca)/(Ar(Ca)·u)

= 1,2 · 1023

Isto se može izvesti i s masom kalcijevog oksida, samo što sad u račun ide relativna molekulska masa. Rezultat će i tu biti isti, tako da se prvi zadatak stvarno rješava oduzimanjem.

Brojnost aluminijevog jodida u drugom zadatku iznosi:

N(AlI3) = m(AlI3)/mf(AlI3)

= m(AlI3)/(Mr(AlI3)·u)

= 9,23 · 1021

Brojnost joda iznosi pak:

N(I2) = m(I2)/mf(I2)

= m(I2)/(Mr(I2)·u)

= 1,19 · 1022

Stave li se sad te dvije brojnosti u omjer, on ispada:

N(I2) : N(AlI3) = 1,29

Iz jednadžbe reakcije vidi se pak da taj omjer iznosi 3/2, odnosno 1,5. To znači da pet grama joda neće biti dovoljno za 6,25 grama aluminijevog jodida, već će masa produkta biti manja. Dakle, ovaj put ništa od oduzimanja. Međutim, u zadatku nigdje ne piše koliko da će iz pet grama joda nastati 6,25 grama aluminijevog jodida, već se samo traži koliko treba aluminija za reakciju s pet grama joda. To se lako izračuna u dva koraka:

m(Al) = N(Al)·u·Ar(Al)