Još jedno pitanje!Možete mi objasniti na koji način se stvaraju mjehurići vodika pokusom cinka i klorovodične kiseline......hvala!

Ime i prezime: Linda linda.komanic@gmail.com

Reakcijom cinka i klorovodične kiseline nastaje vodik. Vodik je vrlo slabo topljiv u vodi pa se uslijed reakcije odmah oslobađa kao plin. Plin koji se nalazi u tekućini u kojoj nije topljiv bit će u obliku mjehurićâ. Razlog tomu je to što je, uslijed površinske napetosti tekućine, mjehurić, odnosno sfera, oblik koji će površina tekućine poprimiti ako nema drugih utjecaja. Spomenuti fenomen, ukratko, tjera tekućinu da si što više smanji površinu tj. udio molekula koje se nalaze na granici s drugom fazom. Slično se događa i kad se tekućina nađe raspršena u plinu: formirat će se kapljice.