Imam pitanje koje je malo banalno da ga postavlja maturantica, ali nema veze. Kako približno određujem talište nekog spoja pomoću periodnog sustava? Hvala unaprijed :)

Ime i prezime: Gabrijela Hojevac gabi.holjevac@gmail.com

Pomoću periodnog sustava ne možeš određivati tališta spojeva. Eventualno, ako imaš kakovu posudu, termometar i jako puno primjeraka tablice periodnog sustava, možeš u posudu ubaciti uzorak svog spoja, zatim u smjesu uroniti termometar i potom pod posudom potpaljivati tablice dok se spoj ne rastali. Ako mjerenje uspije, možeš reći da si odredila talište spoja pomoću periodnog sustava.

Eventualnije, i to samo kod jednostavnih spojeva, možeš pogledati gdje su točno pozicionirani elementi koji grade spoj. Metali i nemetali tipično će dati soli, a one tipično imaju visoka tališta. Spojevi između nemetalâ nekad će imati vrlo visoka, nekad vrlo niska tališta, a nekad negdje između tih krajnosti, tako da ti periodni sustav elemenata može tek potvrditi polaznu pretpostavku da ne znaš koliko je talište nekog spoja.