Želio bi doznati nešto više o alkoholu.zašto se ljudu opijaju?kako je štetan?

Ime i prezime: daniel herman Daniel.Herman@public.CARNet.hr

Alkohola ima raznih vrsta. Onaj o kojem ti vjerojatno razmišljaš je etanol (to je onaj kojeg ljudi piju u vinu, rakiji, whiskeyu, ginu, pivu...). Zašto se ljudi opijaju teško je reći. Neki piju alkohol vrlo umjereno i realno to i nije tako strašna stvar (hoću reći da ako netko povremeno uz ručak ili večeru popije čašu vina ili piva taj ne stvara probleme ni sebi ni drugima). Međutim, konzumiranje većih količina sigurno nije zdravo ni dobro. Što je veća količina? E, oko toga će se svi pijanci posvaditi - po tome i znaš da su pijanci. Neki piju jer kad se napiju pobjegnu iz ovog svijeta zaborave na probleme, na žalost time ih samo još više stvaraju. Neki piju jer misle da time povećavaju svoj ugled (status) u nekom društvu. Neki piju iz radoznalosti, prepiju se pa onda to više ne rade. Neki postanu kronični alkoholičari...

Etanol se s vodom miješa u svim omjerima. Dobro otapa mnoge prirodne spojeve iz biljaka, pa ga se može koristiti za njihovu izolaciju. Iz biljaka se može izdvojiti mnoštvo ljekovitih tvari.
Etanol ubija bakterije pa s njim možeš dezinficirati ranu. Možeš i dobro očistiti neke površine pogotovo one na kojima se skuplja znoj i prašina (recimo žice i pragove na gitari).

Drugi alkohol (kojeg često ima u domaćim rakijama i vinima) je metanol. Taj je vrlo opasan po zdravlje. Prodire duboko u kožu i oštećuje ju, a od njega možeš i oslijepiti (to se znalo dogoditi ljudima koji su se prepili loše rakije).

Više o svemu tome učit ćeš u osmom razredu, a možeš puno naći i u enciklopedijama.

Pozdrav.

Odgovorio: Nenad Judaš   judas@chem.pmf.hr