Neka monoprotonska kiselina HA ima Ka(HA)=2×10^-5 mol/L. Ako je 0.0025 mol te kiseline otopljeno u 50 mL deionizirane vode i titrirano otopinom NaOH c(NaOH )=0.0800mol/L. Kolilo iznosi ph titrirane otopine u trenutku kada je dodano toliko otopine NaOH da je neutralizirana jedna petina početne množine kiseline?

Ime i prezime: Margareta margareta.jerecic@gmail.com

Zadatak u principu traži da se dva podatka ubace u jednu formulu, a sve ostalo zanemari. Formula je, naravno, Henderson-Hasselbachova:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

a podaci koje trebaš su konstanta disocijacije i udio neutralizirane kiseline. Prvu ćeš za formulu trebati prevesti u pK, što će reći da ju trebaš logaritmirati i rezultat pomnožiti s minus jedan. Drugo ćeš pak u jednadžbu staviti kao omjer neutralizirane i slobodne kiseline. Kako se radi o istoj otopini, omjer uredno može biti množinski, odnosno brojčani (1/5 : 4/5).

Za dodatne informacije i slične zadatke možeš kliknuti ovdje i onda slijediti upute (za daljnje klikanje i čitanje).