Lijep pozdrav, imam 2 pitanja. 1.Ovisi li red reakcije o načinu pisanja jednadžbe kemijske reakcije kao npr. H2 + 1/2 O2 -> H2O ili 2 H2 + O2 -> 2H2O 2.Ovisi li vrijednost brzine reakcije o načinu pisanja jednadžbe kemijske reakcije?

Ime i prezime: Kristian ms669481@gmail.com

Red reakcije ovisi jedino o mehanizmu reakcije. Način na koji ćemo ju zapisati nije dio mehanizma reakcije.
Ako se misli na brzinu reakcije kao na promjenu dosega ili koncentracijskog dosega (omjer dosega i volumena reakcijske smjese) u jedinici vremena, način zapisivanje jednadžbe utjecat će na brojku jer će biti različita jedinična promjena. Ako se misli na promjene koncentracija pojedinih sudionika reakcije, onda način zapisivanja jednadžbe ni tu neće imati utjecaja.

Još pokoju korisnu informaciju o ovoj temi možeš naći npr. ovdje te ako pretražiš arhivu po izrazu "brzin".