Poštovani, Koliko mililitara vode je potrebno da se otopi a) 20 mg Ca(IO3)2; b) 10 mg PbF2? kako god da započnem zadatak,nešto mi fali i vrtim se u krug. Molim Vas za pomoć kako da na najlakši način dobijem rezultat! Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Helena Špoljarić

Ono što ti svakako nedostaje brojčani su podaci. Ako imaš topljivosti, onda je posao trivijalan: treba samo masu soli podijeliti s topljivošću i eto volumena vode. Ako umjesto toga imaš zadane konstante produkta topljivosti, onda slijedi malo računa, dok ne dobiješ koncentraciju zasićene otopine, iz koje ćeš dobiti koliko vode treba.

Opći pristup potonjem slučaju kreće od jednadžbe otapanja soli:

AmBn(s) ⇌ m An+(aq) + n Bm(aq)

Izraz za konstantu ravnoteže tj. konstantu produkta topljivosti glasi:

Kpt = [An+]m[Bm]n

Ako je otopljena sol jedini izvor ionâ An+ i Bm, koncentracije tih iona u zasićenoj otopini bit će jednake umnošku koncentracije te soli i broja tih iona po formulskoj jedinki soli:

[An+] = mczas.(AmBn)

[Bm] = nczas.(AmBn)

Uvrštenjem tih jednakosti u izraz za konstantu produkta topljivosti dobije se izraz:

Kpt = (mczas.(AmBn))m∙(nczas.(AmBn))n

= mmnnczas.(AmBn)m + n

Ovaj izraz vrijedi ako su m i n relativno prosti, a inače se treba baviti najmanjim zajedničkim nazivnicima. Također, jednom kad se uvrste realni m i n, sve skupa izgleda daleko manje strašno i puno je očitije da se u biti radi o jednostavnoj jednadžbi s jednom nepoznanicom, tipično kvadriranom ili kubiranom, iz koje se u jednom koraku iz konstante produkta topljivosti dobije koncentracija zasićene otopine.

Preporučio bih da sad pokušaš izvesti konkretne jednadžbe za kalcijev jodat i olovov(II) fluorid i onda iz konstanti produkta topljivosti izračunaš konkretne topljivosti. Priloženi vikipedijski članci imaju oba podatka pa lako možeš provjeriti je li ti račun dobar.

Ako i dalje ne bude išlo, potraži riješene primjere u arhivi E-škole. Nekoliko ih se dade naći pretragom po frazi "produkt topljivosti".