1. Neka je puferska otopina koncentracije 0,2 mol/dm3 i s obzirom na CH3COOH i s obzirom na CH3COONa. Izračunajte promjenu pH vrijednosti pufera nakon dodatka 10 cm3 otopine HCl koncentracije 0,1 mol/dm3 u 100cm3 otopine pufera ako je Ka(CH3COOH)=1,75x10-5 mol/dm3. 2. U jednu litru otopine octene kiseline koncentracije 0,1 mol/dm3 i stupnja disocijacije 0,01 dodano je 0,5 mola natrijeva acetata. Za koliko se jedinica mijenja pH kiseline nakon dodatka soli, ako konstanta disocijacije kiseline iznosi 1,8x10-5 mol/dm3. Hvala unaprijed, F.

Ime i prezime: Franka Novaković frankanovakoviczg@gmail.com

 


U prvom zadatku prvo treba ubaciti koncentracije octene kiseline i natrijevog acetata u Henderson-Hasselbachovu jednadžbu, čime će se dobiti pH acetatnog pufera. Nakon toga treba od množine natrijevog acetata oduzeti množinu dodane kiseline te onda istu množinu dodati množini octene kiseline. Dobivene množine mogu se ili odmah staviti u spomenutu jednadžbu, ili prvo preračunati u koncentracije. Rezultat će u oba slučaja biti isti i jednak vrijednosti pH otopine u koju je dodana kiselina.


Drugi je zadatak vrlo sladak jer su autori već zadali stupanj disocijacije. Bio bi još slađi da je stupanj disocijacije i točan. Ja sam, naime, dobio da on iznosi 0,013, a ne 0,01. Moguće je, doduše, da stvarnost stvarno jest takva, ili da se radi o nekoj zasoljenoj otopini.

Uglavnom, prvo treba pomnožiti koncentraciju i stupanj disocijacije, čime će se dobiti koncentracija oksonijevih kationa. Iz nje se lako izračuna pH. Nakon toga u principu slijedi prvi dio prvog zadatka: izračunati koncentraciju natrijevog acetata i onda ju zajedno s koncentracijom octene kiseline ubaciti u onu jednadžbu s dvama prezimenima.

Ako te kojim slučajem zanima odakle mi ta jednadžba, možeš pogledati ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija