1.redoks:olovov (II) oksid + manganov(II) ion-> permaganat ion +olovov (II) 2.redoks bakar +dušična kiselina - >bakrov (II) nitrat +dušikov (II) oksid + voda Hvala

Ime i prezime: Lora Topol lolica144@net.hr

Sažete upute za izjednačavanje redukcijsko-oksidacijskih jednadžbi naći ćeš u ovom tekstu. Nešto opširnije upute, sa znatno većim brojem primjerâ i zadataka, nalaze se u Stehiometriji Milana Sikirice. Ta dva izvora najtoplije preporučam dobro proučiti prije nošenja s "ozbiljnim" redoksima. Pored njih, mnoštvo uputa na konkretnim zadacima naći ćeš ako u tražilicu E-škole upišeš "redoks". U mnogim odgovorima poput ovoga, ovoga ili ovoga nalaze se i poveznice do drugih odgovora srodne tematike, što može prištedjeti nešto vremena u potrazi.

Što se samih zadataka tiče, napomenuo bih da prvi reaktant u prvome nije olovov(II) oksid, nego olovov(IV) oksid.
Pokušaj ih riješiti vodeći se uputama, pa makar i samo iz prvog teksta, a ako ne bude išlo, javi što ne ide.