Zadatak glasi: Koncentracija Mg2+ u otopini je 0,020 M. U 200 mL takve otopine namjerava se dodati 200 mL 0,200 M otopine amonijaka. Da li dodatkom otopine amonijaka dolazi do taloženja Mg(OH)2? Ukoliko u istu otopinu dodajete još i NH4Cl, koliko je grama NH4Cl potrebno dodati da se spriječi taloženje Mg(OH)2? KPT(Mg(OH)2) = 5,6110-12 M, pK(NH3) = 4,80 Nije mi jasan ovaj drugi dio s dodavanjem NH4Cl, pretpostavljam da se tu radi o puferu i formuli za pH pufera, ali ne znam kako to sve ukomponirati da dobijem masu. Unaprijed hvala na odgovoru.

Ime i prezime: Hana Perinić perinichana@gmail.com

I meni se sve čini da se cilja na pufer.

Prema tome, prvo treba naći pri kojem pH magnezijev hidroksid počinje taložiti (to u biti već imaš iz prvog dijela zadatka):

Kpt(Mg(OH)2) = [Mg2+][OH]2

[OH] = (Kpt(Mg(OH)2)/[Mg2+])1/2

Iz te koncentracije može se izračunati pOH pa pH, s kojim se onda ide u Henderson-Hasselbachovu jednadžbu:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

odnosno, za salmijačni pufer:

pH = 14 ‒ pKb(NH3) + log ([NH3]/[NH4Cl])

Iz te jednadžbe dobije se omjer koncentracija amonijaka i salmijaka, iz kojeg se dobije koncentracija salmijaka, a iz nje se onda može izračunati masa soli koju treba dodati. Za slučaj da nemaš pri ruci rješenja za provjeru, meni je ispalo da treba 1,45 grama salmijaka.

Sve se inače dade riješiti i preko koncentracija hidroksidnih iona ili preko pOH, ali ovo mi se čini najjednostavnijim i najbržim pristupom.