Lijep pozdrav, imam pitanje u vezi sljedećeg zadatka: Grafen je alotropska modifikacija ugljika čija se struktura može prikazati kao sloj grafita debljine jednog atoma.To su dakle heksagonski povezani atomi ugljika u monoatomno debelom sloju. Ako je duljina C-C veze u grafenu 142 pm koliko je ugljika potrebno za pokrivanje površine Hrvatske (56600 km2) ? Nakon što površinu Hrvatske podjelim s površinom heksagona te dobijem broj heksagona, zanima me kako doći do odnosa broja atoma ugljika s brojem heksagona.

Ime i prezime: Kristian ms669481@gmail.com

Pogledaš li kakvu heksagonsku mrežu (npr. ovdje), primijetit ćeš da se u svakom vrhu susreću tri šesterokuta. To znači da svaki ugljikov atom, budući da se oni nalaze upravo u vrhovima šesterokutâ, pripada trima šesterokutima, odnosno da jednom šesterokutu pripada samo jednom trećinom. Kako svaki šesterokut ima šest takvih vrhova, odnosno atomâ ugljika, svakom će šesterokutu pripadati šest puta po trećina atoma, dakle dva atoma.