Ako se u litri otopine nalazi 0,025 mola AgNO3 i 0,50 mola KCN, a zatim dodamo 0,0010 mol sulfida, da li će se taložiti Ag2S? Zanemarite hidrolizu CN– iona. KPT(Ag2S) = 8·10–51 M3, pKNEST([Ag(CN)2]–) = 21,1 ja sam pokušavala riješiti i postavila sam ove reakcije: Ag+ + 2CN- -----> [Ag(CN)2]- ... Kst 2[Ag(CN)2]- + S2- -----> Ag2S + 4CN- Ag2S ---> 2Ag+ + S2- .... Kpt jesam li dobro postavila? PUno hvala unaprijed na odgovoru!

Ime i prezime: Lana Rončević ronceviclana@gmail.com

 


Kako nisi napisala ništa osim jednadžbi, ne mogu reći da mi je jasno kakav je bio tvoj pristup. Meni na pamet padaju njih dva. Prvi je da prvo izračunaš ravnotežnu koncentraciju srebrovih kationa u otopini s cijanidima i onda iz nje i koncentracije sulfidnih aniona izračunaš hoće li biti taloga:

Ag+ + 2 CN ⇄ [Ag(CN)2]+

Kst = [Ag(CN)2+]/([Ag+][CN]2)

c0(Ag+)/([Ag+]∙(c0(CN) − 2∙c0(Ag+))2)

[Ag+] ≈ c0(Ag+)/(Kst∙(c0(CN) − 2∙c0(Ag+))2)

S tom koncentracijom možeš ići na taložni dio zadatka:

2 Ag+ + S2− ⇄ 2 Ag2S

Kpt = [Ag+]2[S2−]

Iz koncentracija srebrovih i sulfidnih iona izračunat ćeš produkt topljivosti i vidjeti je li veći ili manji od konstante. Ako je veći, znači da dolazi do taloženja, a inače od taloženja neće biti ništa.


Drugi i općenitiji (jer tim putem možeš izračunati i koliko će čega biti u otopini nakon eventualnog taloženja) pristup uključuje zbrajanje jednadžni, odnosno množenje konstanti:

2 Ag+ + S2− ⇄ 2 Ag2S Kpt−1

[Ag(CN)2]+ ⇄ Ag+ + 2 CN Knest

Drugu jednadžbu treba pomnožiti s dva, nakon čega se mogu zbrojiti:

2 [Ag(CN)2]+ + S2− ⇄ 2 Ag2S + 4 CN K = Kpt−1Knest2

Kao i kod produkta topljivosti, posao je odrediti reakcijski kvocijent tj. potrpati polazne koncentracije svih otopljenih sudionika reakcije u izraz za ravnotežu i vidjeti je li rezultat veći ili manji ili jednak konstanti. Ako je rezultat veći od konstante ravnoteže, ravnotežno će se stanje postići tako da se nazivnik poveća, a brojnik smanji, što će reći da bi se koncentracija cijanidnih iona trebala smanjiti, a sulfidnih i diamminsrebrovih iona povećati tj. da bi se eventualno prisutan talog srebrovog sulfida trebao otopiti. Ispadne li pak da je kvocijent manji od konstante ravnoteže, trebao bi slijediti suprotan proces. Nazivnik bi se trebao smanjiti, a brojnik povećati tj. srebrov sulfid bi trebao taložiti, uz utrošak diamminsrebrovih i sulfidnih iona te oslobađanje cijanidnih.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija