Vodena otopina slabe fluorovodične kiseline, molalnosti 0.125mol/kg ledi se pri - 0,251°c. Koliki je udio kiseline disocirao? Hvala!

Ime i prezime: Stela Sarić stela.saric24@gmail.com

Sniženje ledišta otopine u odnosu na čisto otapalo računa se prema formuli:

ΔT = i·b·Kk

gdje je ΔT promjena temperature, b molalnost, Kk krioskopska konstanta otapala, a i van 't Hoffov faktor, koji pokazuje omjer množine čestica prisutnih u otopini i množine otopljene tvari. Ako čestica neke tvari disocira na dvije nove čestice (oksonijev kation i fluoridni anion u slučaju fluorovodične kiseline), onda će udio disocirane tvari biti za jedan manji od van 't Hoffovog faktora. Općenitiji izraz za vezu van 't Hoffovog faktora i stupnja disocijacije možeš vidjeti ovdje ili ovdje.

Usput budi rečeno, stupanj disocijacije fluorovodične kiseline dosta ovisi o koncentraciji iste, o čemu ponešto ima ovdje.