Lijep pozdrav, zanima me kako glasi tocna elektronska konfiguracija kobaltovog (II) kationa. U nedoumici sam, hoću li oduzeti 2 elektrona iz 4s podljuske po pravilu ili 2 elektrona iz 3d podljuske da dobijem energetski povoljnu polupopunjenu 3d podljusku?

Ime i prezime: Kristian ms669481@gmail.com

Elektronska konfiguracija kobaltovog(II) kationa je: [Ar]3d7. Princip kojim se vodiš pri smišljanju elektronskih konfiguracija za katione ukratko je takav da s micanjem kreneš od elektronâ s najvećim glavnim kvantnim brojem. Taj princip nije savršen, kao uostalom ni princip nadgradnje (Aufbau), o čemu možeš čitati ovdje, ovdje, ovdje, ovdje i ovdje te u odgovorima do kojih vode poveznice u spomenutim odgovorima.
Opet ukratko, elektronska konfiguracija pojedinačnih atoma ili iona razmjerno se dobro predviđa principima nadgradnje i odgradnje, ali iznimki ima dovoljno da treba biti oprezan, osobito s prijelaznim elementima. K tomu, čim se ion ili atom nađe okružen ili povezan s drugim česticama, njegova će elektronska konfiguracija ovisiti i o tom okruženju. Tu opet postoje modeli pomoću kojih se može razmjerno dobro predviđati raspored elektronâ po energijskim razinama, ali za bilo kakav ozbiljan posao trebaju računala i kvantna mehanika. Ili, idealno, eksperiment.