Izračunajte množinu molekula vodika potrebnog za potpuno hidrogeniranje 2,5 mola triacilglicerola koji se sastoji od oleinske, linolne i stearinske kiseline

Ime i prezime: Ana Zajc lolic1623@gmail.com

Ako molekula nekog triglicerida sadrži po jednu jedinicu oleinske, linolne i stearinske kiseline, onda će u toj molekuli biti prisutne tri dvostruke veze, budući da molekula oleinske kiseline sadrži jednu dvostruku vezu ugljik-ugljik, molekula linolne kiseline dvije takve, a molekula stearinske kiseline nijednu. Kako za hidrogeniranje jedne dvostruke veze treba jedna molekula vodika, očito će za njih tri trebati tri molekule vodika. Ako imaš 2,5 mol triglicerida s po tri dvostruke veze ugljik-ugljik po molekuli, onda će za potpuno hidrogeniranje trebati triput veća množina vodika.