vrijedi pravilo: molekula je polarna ako ima razliku u elektronegativnosti i ako težiste +/- naboja nisu u istoj točki. Kako znamo kada težište +/- naboja nije u istoj točki ?

Ime i prezime: marija r. jajanqi@gmail.com

Molekule kod kojih se središta pozitivnog i negativnog naboja poklapaju obično su jako simetrične (npr. centar simetrije uvijek znači nepolarnost, kao i kombinacija ravnine simetrije i osi rotacije okomite na tu ravninu). Npr. kod ugljikovog dioksida negativno su nabijeni kisikovi atomi, dok je ugljikov atom nabijen pozitivno, a kako su sva tri atoma na istom pravcu te s jednakim duljinama veza, to će središte negativnog naboja završiti točno usred ugljikovog atoma, gdje je i središte pozitivnog naboja. Slično je i kod sumporovog(VI) oksida, gdje su negativno nabijeni kisikovi atomi u vrhovima jednakostraničnog trokuta, a pozitivno nabijen sumporov atom u njegovom središtu, tetraklormetana, gdje su fluorovi atomi u vrhovima pravilnog tetraetra, a ugljikov u njegovom središtu ili fosforovom pentakloridu, gdje su klorovi atomi u vrhovima pravilne trostrane bipiramide, a fosforov atom u njezinom središtu.

Nešto sustavniji pristup pitanju je li neka molekula polarna ili ne ići će preko dipolnih momenata. Nešto o tomu možeš pročitati ovdje, a nije zgorega ni pogledati starije odgovore koji spominju momente.