Poštovani, zanima me kako odrediti količinu joda u rječnoj vodi (metode i reakcije. Hvala i lijepi pozdrav! Iva

Ime i prezime: Iva Katić iva.katic.ka@hotmail.com

Koncentracije jodidnih aniona u slatkoj vodi tipično iznose nekoliko mikrograma po litri, tako da su za njihovo točno određivanje potrebne ponešto osjetljivije analitičke metode od npr. Mohrove ili Volhardove metode. U nekoliko znanstvenih radova koje sam pogledao spominju se masena spektrometrija (tu se temeljem mase i naboja odvajaju jodidni anioni te se njihova količina mjeri na detektoru), zatim metoda koja koristi oksidaciju gencijanskog ljubičastog (Crystal violet) te metoda u kojoj jodidni anion katalizira oksidaciju arsenita (koordiniranim) cerijevim(IV) kationima, tako da se iz brzine oksidacije može odrediti koncentracija jodidnih aniona.
Ako planiraš sama određivati količinu joda u riječnoj vodi (rječna voda bila bi voda koja se dobiva od riječî), trebat će ti ili neki set za određivanje tvarî u tlu ili vodi (oni koje sam vidio tipično služe određivanju pH te koncentracija nekoliko najzastupljenijih iona, dok za jodide nisam siguran), ili ćeš se morati dogovoriti s nastavnikom kemije kako da dobavite potrebne tvari. U oba slučaja radi se o malo više posla od izvođenja jednog eksperimenta.
Ako pak radiš referat ili općenito trebaš više od osnovnih informacija, javi se opet pa da pogledam ima li kakvih korisnih informacija u literaturi iz analitičke kemije.