Kako biste objasnili pojam relativno? Čemu služi atomska jedinica mase?

Ime i prezime: Ines Zivaljic Ines.zivaljic@gmail.com

Relativno znači u odnosu na nešto, ovisno o nečemu. Suprotno od relativno je apsolutno. Relativno je ono što svoje puno značenje dobiva tek u nekom kontekstu i u nekom odnosu, dok apsolutno svoje značenje ima samo po sebi, bez potrebe za uspoređivanjem s nečim drugim.

U kontekstu izražavanja mase molekula, atoma i subatomskih čestica, naziv relativna atomska masa označuje masu atoma izraženu u odnosu na atomsku jedinicu mase, tj. kao višekratnik atomske jedinice mase. Atomska jedinica mase služi za izražavanje mase objekata koji su po svojoj veličini i masi takvi da im je masu prikladno izražavati tom jedinicom. Primjerice, tom ćemo jedinicom izraziti masu nekog atoma, neke molekule ili neke subatomske čestice (npr. protona ili neutrona), dok bi, primjerice, bilo posve neprikladno masu čovjeka, stola, automobila ili planeta izraziti tom jedinicom.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr