Dva se elemenata nalaze u istoj periodi PSE-a.Element X s klorom tvori spoj XCL, A element Y s klorom tvori spojeve YCL2 i YCL4.Atom elementa X ima pet protona manje od atoma elementa Y, a oba imaju protonski broj manji od 20.Atom X je metal, a atom Y je nemetal. TO JE TOČNO PREPISAN ZADATAK!

Ime i prezime: Linda linda.komanic@gmail.com

Eto, sada kada smo ustanovili da je u prethodnom pitanju između riječi "protonski broj" i "20" nedostajao dio "manji od", sada možemo riješiti zadatak.

Ako znamo da je element X metal i da s klorom tvori spoj stehiometrije XCl, tada to znači da je element X u tom spoju jednovalentan i da se vrlo vjerojatno, gotovo sigurno, radi o nekom alkalijskom metalu. U obzir dolaze litij, natrij ili kalij. Ostali alkalijski metali ne dolaze u obzir jer im je protonski broj veći od 20, a zadano je da mora biti manji od 20.

Ako bi element X bio litij, onda bi element Y morao biti kisik, jer je protonski broj litija 3, zatim 3 + 5 = 8, a element čiji je protonski broj 8 je kisik. Međutim, takvo rješenje nije dobro jer kisik s klorom doduše tvori spoj tipa YCl2 (taj se zove klorov(I) oksid ili diklorov monoksid i formula mu je Cl2O), ali ne tvori spoj tipa YCl4, tj. spoj "OCl4" nije poznat.

Ako bi element X bio natrij, tada bi element Y morao biti sumpor, jer je protonski broj natrija 11, zatim 11 + 5 = 16, a element čiji je protonski broj 16 je sumpor. Takvo bi rješenje svakako imalo smisla jer sumpor s klorom doista tvori spojeve tipa YCl2 i YCl4. To su sumporov diklorid, SCl2, i sumporov tetraklorid, SCl4.

Ako bi pak element X bio kalij, tada bi element Y morao biti krom, jer je protonski broj kalija 19, zatim 19 + 5 = 24, a element čiji je protonski broj 24 je krom. Na trenutak čini se da bi i to moglo biti rješenje zadatka, međutim, to nije dobro rješenje jer je u zadataku izrijekom navedeno da je element Y nemetal, a krom nije nemetal, nego metal, pa i to otpada.

Ostaje nam, stoga, kao točno rješenje ono koje kaže da je X = Na i Y = S.

Nadam se da ti neće biti problem odrediti u kojoj se periodi nalaze natrij i sumpor, a na ostala smo potpitanja iz prethodnog zadatka uglavnom odgovorili.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr